اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

دستوراتي كه «رئيسي» در اصفهان صادر كرد
 
- سياست

دستوراتي كه «رئيسي» در اصفهان صادر كرد

رئيسي رئيس دستگاه در سفري كه به اصفهان داشت با اقشار مردم ديدار كرد و دستوراتي داد كه در اين گزارش جمع بندي شده اند، رئيسي در اين سفر يك بازديد خاص هم داشت.

به گزارش مشرق، آيت الله رئيسي دريك سفر دو روزه در روزهاي چهارشنبه و پنجشنبه هفته گذشته به اصفهان سفر كرد تا پس از گذشت 5 سال از سفر رئيس جمهور در سال 93، نخستين رئيس قوه اي باشد كه در اين مدت به اصفهان مي آيد.

هواپيماي رئيس قوه قضائيه كه طي يك پرواز معمولي هم صورت گرفت ساعت 13:50 در فرودگاه شهيد بهشتي اصفهان به زمين نشست، وي همانجا از حضور پر تعداد مسؤولان قضايي در استان اصفهان خبر داد و گفت: 23 هيأت به 23 شهرستان اصفهان اعزام كرديم تا با بررسي وضعيت، گزارشي را تا روز پنجشنبه آماده كنند.

بيشتر بخوانيد: برخورد رئيسي با يك دانشجوي معترض +عكس
باز هم رئيسي جور مسئولان اجرايي كشور را كشيد +عكس
رئيسي پس از عزيمت از فرودگاه در نخستين برنامه، عصر چهارشنبه در جمع اقشار مردم اصفهان حاضر شد و در ابتدا پاي صحبت هاي نمايندگان خانواده شهدا، طلاب، اساتيد، دانشجويان، فرهنگيان و اصحاب رسانه نشست؛ رئيس دستگاه قضا در اين جلسه از دغدغه مندي مردم اصفهان تقدير كرد و از مسؤولان خواست مردم را در جريان امور قرار دهند.

دستور اول: كارگروهي براي حل مسائل حقوقي آب كشاورزان

رئيس قوه قضائيه كه سخنراني اش به اذان منتهي شد، بعد از اقامه نماز با نماينده كشاورزان ديدار كرد، اين ديدار به گفته رئيسي، يكي از بهترين ديدارهاي اين سفر بود و از نزديك با مشكلات عديده كشاورزان سراسر استان اصفهان آشنا شد؛ وي گفت «برخي از اين مشكلات را مي دانستم و گزارش آن ها به من رسيده بود و براي همين قصد ديدار با نمايندگان تشكل هاي كشاورزي را داشتم ولي از نزديك از زبان خود كشاورزان نشنيده بودم».

آيت الله رئيسي در اين جلسه صحبت هاي پر شور و حرارت كشاورزان را شنيد و در پايان دستور داد كارگروهي براي حل مسائل حقوقي آب كشاورزان تشكيل شود؛ اين كارگروه شامل معاون اول قوه قضائيه كه نسبت به موضوع آشنايي دارد، رئيس سازمان بازرسي كشور، رئيس ديوان عدالت اداري، وزير نيرو، استاندار اصفهان، رئيس كل دادگستري استان اصفهان، نماينده كشاورزان و رئيس مجمع نمايندگان مجلس خواهد بود، رئيسي در ادامه با بيان اين كه «استاندار چهارمحال و بختياري و استاندار خوزستان هم در اين جلسه حضور پيدا كنند تا مسائل به صورت كلان تر پيگيري شود» تاكيد كرد كه اگر نياز باشد شخصاً هم در برخي از جلسات حضور پيدا مي كند تا اين موضوع زودتر به نتيجه برسد.

رئيس دستگاه قضا در بازديد سرزده و بدون حضور اصحاب رسانه به زندان اصفهان رفت تا از نزديك با مسائل مبتلا به زندانيان آشنا شود، اين بازديد هم دو ساعتي به طول انجاميد و رئيسي در پايان خطاب به مسؤولان زندان بر سالم سازي محيط زندان، تقويت رويكردهاي تربيتي در قبال زندانيان، مهارت آموزي و توانمندسازي زندانيان با هدف بازگشت زنداني به فعاليت هاي سالم و پرهيز از هرگونه اجحاف در حق زندانيان تأكيد كرد.

خبري كه روز جمعه از سوي تيم رسانه اي قوه قضائيه منتشر شد نشان مي داد كه صبح روز پنجشنبه آيت الله رئيسي به همراه رئيس سازمان انرژي اتمي به يو.سي.اف نطنز رفته و از خطوط فرآيندي و توليدي سايت UCF بازديد كرده؛ علي القاعده انرژي هسته اي موضوع مرتبط با حوزه قضائي نيست و مي توان اين بازديد را با هدفي خاص ارزيابي كرد ان هم در شرايطي كه همچنان برجام و انرژي هسته اي محل مناقشه ايران و غرب است.

رئيس قوه قضاييه در اين بازديد با اشاره به كاربرد فراوان دانش هسته اي در حوزه هاي مختلف اعم از صنعت، كشاورزي، پزشكي و... تاكيد كرد: گام هاي بزرگي تا امروز در اين صنعت به دست دانشمندان كشور برداشته شده است و ان شالله اين دانش همواره ارتقاء خواهد يافت و به قله مد نظر خواهد رسيد.

دستور دوم: تشكيل شوراي حل اختلاف براي جرائم اقتصادي

حدود ساعت 9 صبح روز پنجشنبه بود كه آيت الله رئيسي در اردوگاه شهيد بهشتي شهر ابريشم در جمع فعالان اقتصادي و كارآفرينان حاضر شد، رئيس قوه قضائيه در ادامه جلسه با دستور به رئيس كل دادگستري استان براي تشكيل شوراي حل اختلاف اقتصادي با حضور ريش سفيدان اين حوزه، اظهار كرد: در اين شورا مسائل پيش از آنكه به دادگاه برسد، عنوان شود و اختيارات لازم را هم خواهيم داد تا موضوعات را حل كنند.

وي پس از اين ديدار مستقيماً به جمع مدرسان حوزه رفت تا در اجلاسيه جامعه مدرسين حوزه علميه قم سخنراني كند، اين جا آيت الله رئيسي بنا به سؤال يكي از مدرسان، صحبت هايي درباره طرح جديد افزايش قيمت بنزين كرد؛ رئيس قوه قضائيه گفت: اين طرحي كه انجام شد پيشنهاد دولت بود و صرفاً در شورا كيفيت مصرف وجوه و افزايش سهم مردم از درآمد حاصل از هدفمندي مصرف سوخت به تصويب رسيد و همين مورد تأييد رهبر انقلاب قرار گرفت... به صورت رسمي در جريان زمان آغاز طرح نبودم اما راه هاي غيررسمي دو سه روز قبل شنيدم و همان زمان يادداشتي به دفتر رئيس جمهوري دادم و گفتم تمهيد لازم صورت نگرفته و پيش بيني مي شود با توجه به شرايط منطقه حوادثي به وجود مي آيد.

دستور سوم: «اعزام به زندان تا تأمين قرار وثيقه و كفالت» ممنوع شد

برنامه بعدي رئيس قوه قضائيه ديدار با قضات، كاركنان دستگاه قضايي استان اصفهان بود، در اين جلسه هم آيت الله رئيسي پاي درد و دل قضات و كارمندان نشت و پس از آن مباحثي پيرامون آداب القضا را تشريح كرد، وي همچنين با انتقاد از بازداشت هاي چند ساعته عنوان كرد: از سراسر كشور آماري در مورد كساني كه از يك ساعت تا دو روز در زندان بوده اند، گرفتم؛ پرسيدم چرا يك ساعت زندان؟ عنوان شد: قرار صادر كردم تا برود و وثيقه بياورد؛ چرا بايد براي يك ساعت فرد به زندان برود؟ همان جايي كه قرار را صادر مي كنيد فرد را نگه داريد تا سند يا كفالتش را بياوريد.

وي همچنين بار ديگر با تاكيد بر بحث اعسار براي محكومان مالي يادآور شد: وقتي مثلاً مهريه 80 سكه است مي گوييم 20 سكه بده اما وقتي آن را هم ندارد، زوج بايد زندان برود؟ ما نمي گوييم نبايد بدهد ولي بايد بيشتر دقت كرد؛ اگر كسي تمكن دارد و نمي دهد، استنكاف مي كند بايد با او برخورد شود ولي اگر اعسار دارد اقدام براي چنين فردي دليل مي خواهد و ما بايد بر اساس مباني فقهي عمل كنيم.

رئيس قوه قضائيه همچنين با اشاره به مساله كمبود نيروي انساني در اتان اصفهان، گفت: اين مساله با اين ميزان جذبي كه اكنون داريم حل نمي شود، بايد يك حركت جهشي داشته باشيم؛ در گام اول 6 هزار نفري كه سال 96 در آزمون شركت كرده و قبول شدند تا آخر امسال همه شان را جذب خواهيم كرد؛ تأخير در جذب اين افراد به دليل مشكلات مالي بوده است.

شوراي اداري استان اصفهان، آخرين جلسه آيت الله رئيسي بود كه با حضور اصحاب رسانه برگزار شد، در اين جلسه ابتدا استاندار اصفهان توضيحي در مورد شرايط اصفهان ارائه كرد و پس از آن هم امام جمعه و رئيس مجمع نمايندگان نكاتي را مطرح كردند؛ رئيس دستگاه قضا با بيان اين كه كشاورزان، امام جمعه، استاندار و بسياري از مسئولان مشكل مهم استان را مسئله آب مي دانند، با اشاره به فسادهاي مشابه در دادگاه ها گفت: جنس پرونده ها يكي است و جنس آن بي توجهي قوانين است و اگر در نظام هاي مختلف اداري نسبت به مقررات و قوانين پايبند باشند، پرونده ها كمتر مي شود.

رئيسي در آخرين جلسه خود در استان اصفهان به شوراي عالي قوه قضائيه با حضور كليه مديران ارشد قوه قضائيه و برخي از مسئولان دولتي رفت تا پشت درهاي بسته گزارش مسؤولان قضايي را بشنود و تصميم هاي لازم مصوب شود، رئيس دستگاه قضا در ساعات پاياني شب و پيش از سفر به تهران با اشاره به نتايج اين سفر گفت: گزارش ها از سطح استان اصفهان نشان مي داد كمبودها و مشكلاتي وجود دارد، به ويژه در بعضي از بخش هاي دادگستري در شهرستان ها، مصوب كرديم مبلغ 950 ميليارد ريال براي رفع تنگناها از منابع قوه قضائيه و استاني تأمين شود.

سفر رئيس قوه قضائيه كه به گفته امام جمعه اصفهان «پربركت» بود به پايان رسيد، آيت الله رئيسي در ديدارهايي كه داشت «دستور» هايي داد كه به نظر مي رسد بيشتر از يك «وعده» بودند در اين گزارش ذكر شد، انتظار مردم استان اصفهان پيگيري مطالبات و به نتيجه رسيدن اين دستورات است.

منبع: تسنيم
منبع خبر:
مشرق
   تاریخ: ۱۰:۵۷ - ۱۸/۰۹/۱۳۹۸   بازدید: ۶۴
اخبار مشابه در سایر منابع خبری:
دستوراتي كه «رئيسي» در اصفهان صادر كرد  رکنا
دستوراتي كه «رئيسي» در اصفهان صادر كرد  سوک
دستوراتي كه «رئيسي» در اصفهان صادر كرد  الف
دستوراتي كه «رئيسي» در اصفهان صادر كرد  جهان نيوز
دستوراتي كه «رئيسي» در اصفهان صادر كرد/ پيام يك بازديد خاص+تصاوير  خبرگزاري فارس