اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹

فضاسازي تندروها همزمان با سفر مديركل موقت آژانس
 
فضاسازي تندروها همزمان با سفر مديركل موقت آژانس
آژانس نصب سانتريفيوژهاي پيشرفته تر از سوي ايران را تأييد كرد
فضاسازي تندروها همزمان با سفر مديركل موقت آژانس

گروه سياسي / پيام تهران از طريق آژانس بين المللي انرژي اتمي به كشورهاي طرف توافق هسته اي مخابره شد. يك روز بعد از سفر كورنل فروتا، مدير موقت آژانس بين المللي انرژي اتمي به ايران، گزارشي از سوي آژانس منتشر شد كه نشان مي داد ايران در چارچوب گام هاي تلافي جويانه خود در مواجهه با كم كاري طرف هاي اروپايي اش اجراي چه تعهداتي را متوقف كرده است. اين در حالي بود كه همزمان با اين رويداد چهره هاي تندروي كاخ سفيد و رژيم اسرائيل در ادامه فضاسازي عليه ايران از يك سو سفر مدير كل موقت آژانس به تهران را به بازرسي ادعايي از فعاليت هاي غيرعلني ايران گره زده و از سوي ديگر تهران را به تلاش براي ساخت تسليحات هسته اي متهم كردند و مدعي شدند كه بايد فشار به ايران را افزايش داد.
مديركل موقت آژانس بين المللي انرژي اتمي روز يكشنبه و همزمان با اجراي سومين گام ايران مبني بر متوقف كردن تعهدات برجامي اش به ايران آمد و با هدف پيگيري همكاري هاي ايران و آژانس با مقام هاي ارشد جمهوري اسلامي از جمله علي اكبر صالحي، رئيس سازمان انرژي اتمي و محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه ايران ديدار و گفت و گو كرد. يك روز بعد از اين ديدارها كه از سوي فروتا سازنده خوانده شد، او گزارشي منتشر كرد كه طبق آن اعلام شد ايران نصب سانتريفيوژهاي پيشرفته تر در روند غني سازي اورانيوم را شروع كرده است. اقدامي كه بر اساس برجام ممنوع بوده است. اين گزارش كمي پس از آن منتشر شد كه بهروز كمالوندي، سخنگوي سازمان انرژي اتمي ايران جزئيات 4 اقدام ايران در كاهش تعهداتش از توافق هسته اي موسوم به برجام را اعلام كرد و خبر از آغاز گازدهي به آي آر6 كه براساس برجام، ايران مي توانست تنها 11 سال پس از برجام گازدهي به آن را انجام دهد، داد. اين تحولات از سوي ايران در قالب سومين گام متقابل در برابر تلاش هاي ناكافي اروپا براي تحقق بخشيدن به منافع اقتصادي ايران انجام شده است. ايران پيشتر در نخستين گام اعلام كرده بود كه ديگر به محدوديت ذخيره اورانيوم غني شده (سقف 300 كيلوگرم) پايبند نيست و در گام دوم نيز از سقف تعيين شده براي سطح غني سازي اورانيوم (3.67 درصد) عبور كرد و به گفته آژانس بين المللي انرژي اتمي، به 4.5 درصد رساند.
رضايت مدير كل موقت آژانس از گفت و گوهاي تهران
آژانس در بيانيه اي كه دو روز پيش(دوشنبه) منتشر شد، تأييد كرده است كه ايران در حال نصب نسل هاي پيشرفته تر ماشين هاي سانتريفيوژ است. در بخشي از گزارش آژانس عنوان شده است كه اين نهاد تأييد مي كند كه «اين سانتريفيوژها يا نصب شده اند يا در حال نصب هستند: 22 سانتريفيوژ IR-4، يك سانتريفيوژ IR-5، 30 سانتريفيوژ IR-6 و سه سانتريفيوژ IR-6s .»طبق اين بيانيه آژانس آمده كه «همه اين سانتريفيوژهاي نصب شده آماده آزمايش با «يو اف6» (اورانيوم هگزافلورايد) بوده اما در دو روز گذشته يعني يكشنبه و دوشنبه هيچ آزمايشي انجام نشده است.» گزارش آژانس بين المللي انرژي اتمي همچنين مي گويد ايران در حال تغيير لوله هاي اتصال سانتريفيوژها است. اتصالات فعلي براي تحقيق و توسعه مناسب است. فروتا در اين گزارش همچنين بر ضرورت پاسخ دهي بدون معطلي ايران به سؤالات آژانس در ارتباط با تكميل بودن اظهاريه هاي پادماني ايران تأكيد كرده و گفته است كه زمان اهميتي حياتي دارد.
با اين حال مدير كل موقت آژانس بين المللي انرژي اتمي در يك نشست خبري بعد از انتشار گزارش خود از رويكرد مناسب ايران در گفت وگو با اين نهاد تمجيد كرد و گفت در سفرش به تهران، بحث هاي پرمحتوايي ميان طرفين صورت گرفته است. او گفت كه «در ايران بيشترين و مهم ترين مكانيسم راستي آزمايي در تاريخ را داريم؛ برجام و پادمان ها و پروتكل الحاقي؛ اما آژانس اكنون خواستار آن است تا برخي جنبه هاي اين مكانيسم ها بموقع رسيدگي شود.» مدير كل موقت آژانس ضمن تأكيد بر اينكه نقش آژانس درباره برجام صرفاً به راستي آزمايي و نه قضاوت پيرامون تحولات پيرامون آن محدود مي شود، بر اهميت همكاري كامل و بموقع ايران تأكيد كرد. كاظم غريب آبادي نماينده دائم ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي در واكنش به گزارش فروتا گفت كه اين گزارش آژانس حاكي از نصب سانتريفيوژهاي جديد در نطنز است. او افزود: «ايران در روز شنبه ١5 شهريور به آژانس اطلاع داده بود كه قصد دارد سانتريفيوژهاي پيشرفته اضافي را در كارخانه غني سازي سوخت نطنز نصب و آنها را با اورانيوم طبيعي تست كند.»
سه پرده از سناريوي جنجالي تندروها
همزمان با اين تحولات ميان ايران و آژانس بود كه سناريوي تندروها در واشنگتن و تل آويو به اجرا درآمد و سلسله ادعاهايي از سوي جان بولتون، مشاور امنيت ملي امريكا و بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل مطرح شد كه به كمك خبرگزاري رويترز در صدر اخبار رسانه هاي جهاني نشست.
ابتدا جان بولتون، مشاور امنيت ملي امريكا مدعي شد سفر «فروتا» به بازرسي از فعاليت هاي غيرعلني ايران مربوط است. بولتون در توئيتي پيش از سفر مدير آژانس به تهران ادعا كرد كه «اين سفر در راستاي اطلاعاتي است كه اخيراً آژانس بين المللي انرژي اتمي به شوراي حكام اين سازمان در خصوص فعاليت هاي غير علني ايران در زمينه انرژي هسته اي صورت مي گيرد.» به فاصله كمي بعد خبرگزاري رويترز نيز به نقل از برخي ديپلمات ها، مدعي شد كه در نمونه برداري بازرسان بين المللي از محلي در ايران كه نخست وزير اسرائيل قبلاً آن را يك انبار مخفي هسته اي در تورقوزآباد تهران توصيف كرده بود ردي از اورانيوم پيدا شده است.ديپلمات ها به رويترز گفتند كه آنچه كشف شده هنوز با خلوص مورد نياز براي ساخت بمب اتمي فاصله داشته و از آنجا كه ايران هنوز نمونه اي از اين ماده را در اختيار آژانس بين المللي انرژي اتمي نگذاشته، تعيين منشأ آن آسان نيست.
نخست وزير اسرائيل سال گذشته با نشان دادن يك نقشه و تصوير سر در ساختماني در «تورقوزآباد» (شهرك فاطميه در جنوب تهران) ادعا كرده بود كه كشورش از چند ماه قبل اطلاعات «انبار مخفي هسته اي ايران» در اين محل را به آژانس داده، اما اين نهاد اقدامي نكرده و بازرسان خود را به آنجا نفرستاده است.
اين ادعا در حالي از سوي منابع ناشناس رويترز به صدر اخبار بازگشته است كه دني دانون سفير اسرائيل در سازمان ملل متحد در توئيتر مدعي شد كه آژانس بين المللي انرژي اتمي روايت اسرائيل را تأييد كرده است. اين در حالي است كه مدير كل آژانس روز دوشنبه در خلال نشست خبري اش در پاسخ به سؤالي درباره سايت تورقوزآباد بدون آنكه ادعاي اسرائيل را تأييد كند، گفت: «ما مكالمات مان با كشورهاي عضو را فاش نمي كنيم بويژه در موارد خاص. راستي آزمايي از فعاليت هاي هسته اي ايران در جريان است و فرآيند فني دقيقي است و ما طبق برنامه عمل مي كنيم تا يك تحليل تكنيكي دقيق داشته باشيم. اما به طور كلي مي توانم بگويم در چارچوب بيانيه هايي كه داشتيم و پايبندي ايران، پاسخ به هر مورد خاص متفاوت است و بازه زماني خاص خود را دارد و هدف از تعيين اين بازه زماني اين است كه به نيازهاي فني پاسخ دهد. از اين رو زمان حياتي است تا تعامل ما با ايران پيش برده شود.» پيشتر يوكيوآمانو، مدير كل سابق آژانس درخواست نتانياهو براي بازرسي از تورقوزآباد را رد كرده بود. پرده سوم از سناريوي جنجالي عليه ايران بار ديگر از سوي نخست وزير رژيم صهيونيستي فرو افتاد. جايي كه نتانياهو روز دوشنبه و همزمان با انتشار گزارش آژانس در كنفرانسي خبري ادعا كرد كه يك سايت تسليحات هسته اي اعلام نشده ايران را در آباده واقع در جنوب اصفهان يافته است. نتانياهو با انتشار برخي عكس هاي ماهواره اي كه طبق ادعاي او در ماه ژوئن گرفته شده اند، مدعي شد كه ايران پس از آگاهي يافتن از اينكه اين سايت هسته اي لو رفته است، اقدام به نابودي اين سايت و سرپوش گذاري كرده اند.
سرفصل ادعاي جنجال سازان همزمان با مذاكرات ميان ايران و آژانس به روشني فاصله ميان اتفاقات جاري را با آنچه در فضاي خبري رسانه هاي بين المللي پخش شد، نشان داد. اتفاقاتي كه از يك سو سعي بر افزايش فشارها براي تأثيرگذاري منفي بر تصميم ايران در اجراي گام سوم و از طرف ديگر به شكست كشاندن سفر مدير موقت آژانس به تهران داشت.

برش
واكنش ايران به جنجال سازان

وزير امور خارجه ايران وقتي با اخبار دروغين تندروها مواجه شد، فقط به ارسال يك پيام از طريق توئيتر بسنده كرد و گفت: «تيم ب» تنها خواهان راه اندازي جنگي ديگر است.» ظريف در توئيتي در واكنش به نمايش جديد نخست وزير رژيم صهيونيستي و با ضميمه كردن ويدئوي تشويق هاي وي براي حمله به عراق در سال 2002 در يكي از جلسات استماع در كنگره امريكا نوشت: «دارنده تسليحات هسته اي واقعي همانند چوپان دروغگو درباره يك سايت تخريب شده ادعايي در ايران، فرياد مي زند. او و تيم ب، بي توجه به خون بي گناهان و يك هفت تريليون ديگر، فقط به دنبال جنگ هستند. تضمين دادن هاي وي در سال 2002 درباره «بازتاب هاي مثبت» حمله به عراق را به ياد بياوريد. ولي قطعاً اين بار وي نمي تواند از كنار به تماشا بنشيند.» از سوي ديگر نماينده ايران در آژانس هم پاسخ ادعاي مشاور امنيت ملي امريكا را اين گونه پاسخ داد كه «مدير كل موقت آژانس دستوركار خاصي براي سفر به تهران آن گونه كه بولتون آرزو مي كرد، نداشت.»غريب آبادي تأكيد كرد: «هرگونه تلاشي براي ايجاد اخلال و انحراف در همكاري هاي سازنده و فعالانه ايران و آژانس و اعمال فشارهاي نابجا به آژانس، كاملاً مخرب بوده و با اقدامات مناسب ايران نيز مواجه خواهد شد.»
منبع خبر:
روزنامه ايران
   تاریخ: ۲۲:۰۱ - ۱۹/۰۶/۱۳۹۸   بازدید: ۶۵
اخبار مشابه در سایر منابع خبری:
فضاسازي تندروها همزمان با سفر مديركل موقت آژانس  شبکه ايران