اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

بزرگ ترين راستي آزمايي تاريخ
 
مديركل موقت آژانس بين المللي انرژي اتمي پس از سفر به تهران به شوراي حكام گزارش داد
مديركل موقت آژانس بين المللي انرژي اتمي پس از سفر به تهران به شوراي حكام گزارش داد

سفر كرنل فروتا به تهران را بايد مهم ترين مأموريت وي در دوران تصدي مسئوليت موقت آژانس بين المللي انرژي اتمي دانست. هرچند اين سفر از مدت ها پيش تنظيم شده بود، هم زماني آن با اجراي گام سوم كاهش تعهدات برجامي ايران به اهميت و حساسيت آن بيش ازپيش افزود. وي در سفر مهم خود به تهران با رئيس سازمان انرژي اتمي و همچنين وزير امور خارجه ايران ديدار كرد و بعد از اين سفر هم بيانيه اي صادر كرد و در ادامه پيگيري موضوعات هسته اي درباره ايران با حضور در وين گزارشي از فعاليت هاي هسته اي ايران به شوراي حكام ارائه كرد.
به گزارش ايسنا، كرنل فروتا، با حضور در تهران، ديداري با علي اكبر صالحي، معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان انرژي اتمي، داشت. صالحي بعد از اين نشست، با بيان اينكه جلسه مفصلي با فروتا داشتيم و فعاليت ها و همكاري هايي را كه تاكنون با آژانس بين المللي انرژي اتمي داشته ايم مرور كرديم تصريح كرد: بحث برجام يك بحث يك طرفه نيست و قرار بود جاده دوطرفه باشد. ديدار با محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه ايران، هم ديگر برنامه فروتا بود كه ظريف با اشاره به همكاري هاي جمهوري اسلامي ايران و آژانس بين المللي انرژي اتمي كه به گزارش هاي متعدد آژانس در تأييد اجراي برجام توسط ايران منجر شده است و استمرار اين همكاري ها در مقطع فعلي، بر ضرورت رعايت اصول حرفه اي، حفظ محرمانگي و انجام وظايف آژانس به صورت بي طرفانه تأكيد كرد.
با پايان سفر فروتا به تهران، آژانس بين المللي انرژي اتمي در بيانيه اي گزارشي از سفر مديركل موقت اين نهاد به ايران و ديدار وي با مقامات ايراني ارائه كرد. در اين بيانيه آمده است: اين مذاكرات همچنين شامل راستي آزمايي آژانس بين المللي انرژي اتمي و نظارت بر تعهدات برجامي ايران بود. فروتا از فعاليت هاي اعلام شده ايران مربوط به تحقيق و توسعه سانتريفيوژها مطلع شد. او گفت كه گزارش اين فعاليت ها را به شوراي حكام آژانس بين المللي انرژي اتمي ارائه خواهد داد.
بعد از سفر تهران، فروتا با حضور در وين در نشست شوراي حكام با محوريت ايران حضور يافت و گزارشي از فعاليت هاي هسته اي ايران در اين نشست ارائه و اعلام كرد كه شوراي حكام آژانس بين المللي انرژي اتمي تأييد كرد كه ايران كار نصب سانتريفيوژهاي پيشرفته را آغاز كرده است.
مديركل موقت آژانس همچنين در كنفرانسي خبري در پايان روز اول نشست شوراي حكام در پاسخ به سؤالي درباره سايت تورقوزآباد و همكاري ايران در اين زمينه و اينكه ايران براي پاسخ گويي چقدر زمان دارد؟ گفت: خوب مي دانيد كه ما مكالماتمان با كشورهاي عضو را فاش نمي كنيم به ويژه در موارد خاص. راستي آزمايي از فعاليت هاي هسته اي ايران در جريان است و فرايند فني دقيقي است و ما طبق برنامه عمل مي كنيم. فروتا در پاسخ به اينكه «همكاري كامل» يعني چه وقتي ايران در بهترين و بيشترين سطح همكاري خود قرار دارد گفت: در ايران بيشترين و مهم ترين ساز و كار راستي آزمايي در تاريخ را داريم. برجام و پادمان ها و پروتكل الحاقي. همكاري عملي و كامل يعني بايد پادمان ها و الزامات ناشي از آن ها به خوبي پياده شود و برخي جنبه هاي اين توافق ها به موقع رسيدگي شود.
منبع خبر:
شهرآرا آنلاین
   تاریخ: ۰۹:۰۳ - ۲۰/۰۶/۱۳۹۸   بازدید: ۹۲