اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

آژانس: ايران در حال نصب سانتريفيوژهاي پيشرفته تر است
 
آژانس بين المللي انرژي اتمي به اعضا اعلام كرده است كه ايران در حال نصب نسل هاي پيشرفته تري از دستگاه هاي سانتريفيوژ است.
آژانس بين المللي انرژي اتمي به اعضا اعلام كرده است كه ايران در حال نصب نسل هاي پيشرفته تري از دستگاه هاي سانتريفيوژ است.
به گزارش شفاف، خبرگزاري فرانسه نوشته است كه «كورنل فروتا» سرپرست موقت آژانس بين المللي انرژي اتمي در گزارشي كه در نشست امروز شوراي حكام اين نهاد تاييد كرده است كه ايران در حال نصب نسل هاي پيشرفته تر ماشين هاي سانتريفيوژ است.

در بخشي از گزارش آژانس عنوان شده است كه اين نهاد تاييد مي كند كه «اين سانتريفيوژها يا نصب شده اند يا در حال نصب هستند: 22 سانتريفيوژ IR-4، يك سانتريفيوژ IR-5، سي سانتريفيوژ IR-6 و سه سانتريفيوژ IR-6s.»

اين گزارش مي افزايد: «ايران در نامه اي به تاريخ 8 سپتامبر به آژانس اطلاع داد كه لوله كشي هاي مربوط به دو خط تحقيق و توسعه براي نصب يك آبشار متشكل از 164 سانتريفيوژ IR-4 و يك آبشار متشكل از 164 سانتريفيوژ IR-2m را مجددا نصب مي كند.»

به گفته آژانس، تمام سانتريفيوژهاي نصب شده براي گازدهي آماده هستند، اما هنوز به آن ها گاز تزريق نشده است.

نشست شوراي حكام از دقايقي پيش در مقر آژانس بين المللي انرژي اتمي آغاز شده و قرار است فروتا ضمن قرائت بيانيه اي در مورد دستور كار آژانس از جمله وضعيت نظارت بر برنامه هسته اي ايران، در نشست خبري هم در اين مورد صحبت كند.

اين خبر ساعاتي پس از آن منتشر مي شود كه خبرنگار نشريه «وال استريت ژورنال» از آغاز روند نصب زنجيره متشكل از 164 سانتريفيوژ نسل دوم در ايران خبر داد.

«لارنس نورمن» در توييتر نوشته است: «به من گفته شده كه آژانس بين المللي انرژي اتمي به دولت هاي عضو گفته است كه ايران كار نصب (زنجيره) 164 دستگاه IR2m را آغاز كرده است.»

پيش از اين «بهروز كمالوندي» معاون و سخنگوي سازمان انرژي اتمي در مراسم اعلام گام سوم كاهش تعهد ايران به برجام گفته بود كه راه اندازي زنجيره اي از 164 دستگاه نسل دوم، يكي از اقداماتي است كه به زودي در دستور كار ايران قرار مي گيرد.

كمالوندي در اين رابطه گفته بود: «در دو ماه آينده و قبل از پايان گام سوم سه كار مهم ديگر داريم كه ارزش بسيار بالايي دارد، يكي راه اندازي و گازدهي زنجيره هاي شاهد 164 تايي IR4 و راه اندازي زنجيره هاي شاهد 164 تايي IR2m و همچنين گازدهي به زنجيره مياني سانتريفيوژ IR5s.»

سانتريفيوژهاي IR2m اولين بار در سال 2013 در تأسيسات غني سازي ايران نصب شد و تا پيش از حصول توافق هسته اي، 1044 دستگاه از اين مدل در سايت نطنز وجود داشت. بر اساس برجام، ايران پذيرفت كه استفاده از اين سانتريفيوژها را كه قدرت غني سازي آن ها تا پنج برابر بيشتر از سانتريفيوژهاي نسل نخست است، تا يك دهه بعد از روز اجرا، يعني سال 2025، به تعويق بياندازد.

«هنري رم» تحليلگر مؤسسه «اوراسيا گروپ» راه اندازي اين نسل از سانتريفيوژها را «نگران كننده ترين» اقدام ايران در جهت كاهش تعهد به توافق هسته اي توصيف كرده است.

جمهوري اسلامي ايران ارديبهشت ماه امسال در نخستين سالگرد خروج يكجانبه آمريكا از توافق هسته اي، اعلام كرد در پاسخ به بازگشت تحريم هاي آمريكا و عدم تحقق وعده هاي كشورهاي باقي مانده در توافق هسته اي براي جبران آثار منفي اين تحريم ها، به مرور تعهد خود را به توافق هسته اي كاهش مي دهد.

ايران در گام نخست، پايبندي به سقف هاي معين در برجام براي ذخاير اورانيوم با غناي پايين و آب سنگين را به حالت تعليق درآورده و اعلام كرد كه ديگر اورانيوم مازاد خود را به خارج از كشور صادر نخواهد كرد. دو ماه بعد، در گام دوم، تهران پايبندي به ميزان خلوص غني سازي اورانيوم را تعليق كرده و ميزان غناي اورانيوم توليدي در سايت نطنز را از 3.67 درصد به 4.5 درصد ارتقاء داد.

در گام سوم كه روز شنبه رسما اعلام شد، جمهوري اسلامي ايران تمام محدوديت هاي تعيين شده در برجام در خصوص فعاليت هاي تحقيق و توسعه را معلق كرد. بر اساس اين تصميم، تهران قصد دارد كار بر روي سانتريفيوژهاي نسل هاي جديدتر را شتاب بخشد. عملياتي شدن نسل هاي تازه سانتريفيوژهاي ايران، سرعت و ميزان توليد مواد غني شده را به ميزان چشمگيري افزايش مي دهد.

تهران با تأكيد بر بازگشت پذير بودن گام هايي كه تاكنون برداشته، به كشورهاي باقي مانده در برجام اعلام كرده است كه هر زمان كه تعهدات خود در مورد عادي سازي روابط اقتصادي با ايران از جمله در زمينه فروش نفت و روابط بانكي را عملي كنند، ايران به پايبندي به برجام بازمي گردد. گام هاي سه گانه ايران بر اساس دو بند از توافق هسته اي برداشته شده كه در آن ها جمهوري اسلامي اعلام كرده است كه در صورت بازگشت تحريم ها، تهران خود را محق مي داند تا اجراي كل يا بخشي از تعهداتش را متوقف كند.
منبع خبر:
عصر خبر
   تاریخ: ۱۱:۱۴ - ۲۰/۰۶/۱۳۹۸   بازدید: ۶۲